Orient Express: NU PARK

Nu Park‘s music can be described as electronic indie rock and their shows are unique in the way that they incorporate improvisation and theatrical elements. At the end of 2012, Nu Park recorded their first EP with Mike Nielsen, who has worked with such acts as Jamiroquai and Underworld. During this period, with the aim to transform its live performance into an audio-visual show, the band created the Nu Park Experience.

They take their audience on a surreal journey, combining different elements such as costume design, 3D visual mapping and stage design.

Elektronik indie rock tarzında müzik yapan Nu Park‘ın konserleri doğaçlamalar ve teatral şovlar içermesi açısından dikkat çekiyor. Nu Park, 2012 yılının sonunda Jamiraquai ve Underworld gibi isimlerle çalışan Mike Nielsen ile bir araya gelerek Promise isimli ilk EP’sini hazırlıyor. Bu süreç içerisinde konserlerini görsel-işitsel bir gösteriye dönüştürmeyi amaçlayan grup, Nu Park Experience’ı yaratıyor.

Nu Park Experience; kostüm tasarımı, 3D Visual Mapping ve sahne tasarımı gibi birçok farklı unsuru bir araya getirerek dinleyicilerini surreel bir yolculuğa çıkarıyor.

This performance is taking place as part of the Orient Express season at Arcola Theatre.

www.myspace.com/nupark

All tickets £10

8:30pm