Arcola Ala-Turka

Mahmud İle Yezida

Murathan Mungan

Directed by: Aylin Bozok

Part of the 2015 Creative Engagement Winter Season

Arcola’nın Türk ve Kürt Dili tiyatro grubu Ala-Turka’nın yeni prodüksiyonu Mahmud ile Yezida, Ocak 2015 te sınırlı bir süre için sahnelenecek.

Kutsal bir ağaç, kimsenin geçemeyeceği, tebeşirden çizilmiş bir daire ve herşeyi gözetleyen Melek Tavus “Tavus Kuşu Meleği”.
Mahmud ile Yezida ayrı dünyalara ait iki genç sevgilidirler. Mahmud bir müslüman, Yezida ise bir yezidi, çoğu zaman Satanizm ile karıştırılan gizemli bir dindendir. Zulüm ve hoşgörüsüzlükten dolayı ayrılmışlardır. Aileleri, besledikleri kinin bedelini öderken onları gerçekten kaybetme olasılığı ile karşı karşıya gelmek zorundadırlar.

Murathan Mungan’ın Romeo ve Juliet üzerine güçlü bir cesitlemesi olan Mahmud ile Yezida, Türk tiyatrosunun en çok oynanan ve sevilen metinlerinden biridir. Bu yepyeni prodüksiyon için ödüllü yönetmen Aylin Bozok, İngiltere’nin önde gelen Türkçe dilli tiyatro grubu Ala-Turka’yı yönetmek için Arcola’ya geri dönüyor.

A sacred tree, a chalk circle that no one can cross, Melek Taus, the Peacock Angel watching over all. Two young lovers Mahmud and Yezida come from very different worlds. He is Muslim, she is Yazidi, a secretive religion, often mistaken for Satanism. Separated by persecution and intolerance, their families must come to terms with the real price of their hatred, and the real possibility of their loss…

A powerful twist on Romeo and Juliet, Mahmud and Yezida is one of the most beloved and performed texts in Turkish theatre. For this brand new production, award-winning director Aylin Bozok returns to direct Arcola Ala-Turka, one of the UK’s leading Turkish language theatre companies.

Performed in Turkish with English surtitles
Tuesday – Sunday evenings at 8pm
£9 / £7 indirimli/concessions

Saturday and Sunday matinee at 3:30pm
£9 / £7 indirimli/concessions

Pay What You Can Tuesday (tickets in person from 6pm – limited and subject to availability)

Running time to be confirmed with first preview.
In Studio 2, seating is unallocated.

Please note that this show is not eligible for booking with Arcola Passport.