Talimhane Tiyatrosu

Kara Vanilya Ormanı / Dark Vanilla Jungle

Philip Ridley

Directed by: Lerzan Pamir

2015 Orient Express Sezonunun Parçası / Part of the 2015 Orient Express season

İlk gençlik yıllarını sıfır özgüven içinde ve anne babalarının sevgisizliğiyle geçiren iki kız arkadaş, çok etkilendikleri iki adamla tanışınca dünyaları değişir. İçki, gece klüpleri ve şık ortamlara akan kızlar, başlarına geleceklerden habersizdir. Özellikle de on beş yaşındaki Andrea, Londra’nın en fakir mahallelerinden birinden çıkıp kendinden yaşlı sevgilisi tarafından seks partilerinin içine atılır.

Annesi ve babası tarafından terkedilen kız, anneannesiyle yaşamaya başlasa da, istenmeyen hamileliklerden ve şiddetten kendini kurtaramaz.

Lacking self-esteem and love from their parents, two teenage girls find themselves in the company of two men. Little do they know of the world of posh clubs and expensive drinking – especially fifteen year old Andrea, from one of the most deprived neighbourhoods in London, who is thrown into orgies by her older lover.

The girl kicked out by her parents, now living with her grandmother, cannot save herself from the consequences of unwanted pregnancy and violence.

Performed in Turkish with English surtitles.
Friday evening at 7:30pm
£15 / £12 indirimli/concessions

Stüdyo 1 , yerler numaralıdır. / In Studio 1, seating is allocated.