Deli Dumrul

Directed by: Naz Yeni

Arcola Ala Turka presents

Deli Dumrul

By Güngör Dilmen

Directed by Naz Yeni

18 Mar-23 Mar, 8pm, 23 Mar, 3:30pm

£15/£12

See three #CD19 shows for £30 Standard/£24 Concessions. Just add them to your basket and you’ll receive a third off.

 

“Would love triumph over death?”

“Sevgi ölümü alt eder mi?”

 

Wild Dumrul bargains with the angel of death for his life in return for someone else’s. But who will volunteer to part with theirs to save him? This iconic tale is one of the milestones of Turkish literature. The stage version acknowledges its roots in the oral tradition and the adaptation weaves elements of comedy, love and music to offer an unforgettable performance. Will the warmth of love finally triumph over death?

Deli Dumrul Azrail ile karşılaşınca kendi canına karşılık bir başkasınınki sözü alır almasına da, bu arsız haytanın canını kurtarmak için kim kendi canından olur ki? Sözlü gelenekten gelen ve Türkçe edebiyatın en eski eserlerinden biri olan Deli Dumrul’un hikayesi aslında ahlak üzerine kuruludur. Bu sahne uyarlaması da tarihi ögeleri mizah, aşk ve müzik ile işleyerek unutulmaz bir gösteri luşturmaktadır. Sonuçta sevginin sıcaklığı ölümün soğuk pençelerinden kurtarabilecek midir Dumrul’u ki artık aklı başına gelip de uslanabilsin?

Deli Dumrul is apart of Arcola Participation’s Festival, Creative/Disruption 19. See the full line-up of shows and special events here.