Arcola Ala-Turka

Cholera Street / Ağır Roman

Based on the novel by Metin Kacan

Directed by: Aylin Bozok

Oyunumuz 18 yas ve uzeri seyirci kitlesi icin uygundur. Siddet, cinsellik unsurlari, uyusturucu madde kullanimi, yuksek ses ve sis icerir. (Age 18+ only)

In the wild and lawless slums of old Istanbul live the residents of Cholera Street. Who knew the well loved mechanic Salih, son of a respectable barber, could land himself in so much trouble?

Adapted from Metin Kaçan‘s bestselling novel and subsequent film (considered by many to be one of the most important in Turkish cinema), Ağır Roman is a thrilling drama and a heart-stopping tragedy set in the underworld of Istanbul.

Following her acclaimed productions of Mahmud İle Yezida, Pelléas et Mélisande and WertherAylin Bozok returns to direct Arcola Ala-Turka, one of the UK’s leading Turkish-language performance collectives.

Eski İstanbul’un vahşi ve kanun tanımayan varoşlarından birindedir Kolera Sokağı. Mahallenin saygıdeğer berberinin oğlu, çok sevilen  Salih’in başına gelecekler kimsenin aklina gelmezdi…

Metin Kaçan’ın en çok satan romanından, sinemaya da uyarlanan (ve Türk sinemasının en önemli filmlerinden kabul edilen) Ağır Roman, Türkiye’nin yeraltı dünyasında geçen, nefes kesen bir dramdır.

Beğenilen prodüksiyonlari, Mahmud ile Yezida, Pélleas et Mélisande ve Werther’in ardından, Aylin Bozok, İngiltere’nin önde gelen Türkçe tiyatro toplulugu Ala-Turka’nin yeni oyununu yönetmek için Arcola Tiyatrosu’na geri dönüyor.

Performed in Turkish with English surtitles.

 

Supported by

o-bloomberg-logo-facebook


Please note our access lift is currently out of service and in repair. We apologise for the inconvenience this may cause. If you have access requirements please contact the Box Office on 020 7503 1646.


creativedisruptionhomePart of Creative/Disruption 17