Arcola Ala-Turka: ADINI SÖYLE / SAY YOUR NAME

Back following a sold out run in January!


On 28 May 2013, a few hundred people from very different walks of life gathered at Istanbul’s Gezi Park.

It was no different than the other anti-government protests happening through the world. People wanted to protect the trees, protest against the privatization of the public areas and neo-liberal policies legislated by the current government. It was a wake up call for a highly authoritarian government who had been constantly telling its citizens how to live their lives. SAY YOUR NAME questions the relationship between the big corporations, government and the media through the Gezi Park protests.

Dünyanın birçok farklı şehrinde insanlar, bir parkı, bir kütüphaneyi ya da ortak kullanım alanlarını hükümetlerin dönüştürme planlarına karşı işgal edip hayatları pahasına korumaya çalışıyorlar. İnsanlar temiz hava soluyabilmek, maaşlarıyla insanca geçinebilmek, huzur içinde köylerinde oturabilmek ve hayatlarını istedikleri gibi yaşayabilmek için mücadele ediyor. ADINI SÖYLE, Gezi Parkı ile başlayıp Türkiye’nin birçok şehrine yayılan hükümet ve sistem karşıtı gösterilerin üzerinden dünyanın gidişatını sorgulamaya çalışıyor.

alaturkaweb500x691 copy

 

*Performed in Turkish with English surtitles.

 

Directed by                   Seçil Honeywill

Assistant Director        Suat Koçak

Design                           Hilary McCool

Lighting Design           Richard Williamson

Sound Design              Neil McKeown

Choreographer            Hemi Yeroham

Stage Manager            Zeynep Dalkiran

 

Cast: Ozlem Atik, Ozan Atmaca, Bora Bicakci, Ada Burke, Irem Cavusoglu, Serpil Delice, Deniz Gezici, Gokmen Guvener, Nevgul Kalender, Dursun Kuran, Ece Ozdemiroglu, Buke Soyusinmez and Abdullah Tercanli

 

Ticket Information and Times

Sunday 9 March

3pm & 7pm

£9 (£7 concessions)

*Recommended for ages 12+

 

logo