A FUNDRAISING KURDISH MUSIC CONCERT for YUSUF ŞIK

tara jaff4A fundraising concert for Yusuf Şık, the 13 year old boy who lost his hand and leg following an explosion in Cizre and needs prosthesis as well as rehabilitation.


Dear friends,

You are cordially invited to A FUNDRAISING KURDISH MUSIC CONCERT for YUSUF ŞIK performed by the prominent Kurdish harp player Tara Jaff & singer Suna Alan and a group of talented musicians.

~~The concert is dedicated to 24 years old Hacı Birlik who was a Kurdish filmmaker, human rights activist and a freedom lover.~~

PROGRAMME:
Tara Jaff [voice / harp]
Adib Rostami [kemancheh]

INTERVAL (15 mins)

Suna Alan [voice]
Salman Sobe (guitar)
Riza Koyupinar [percussion]
Soner Golbas (baglama / clarinet)

***
*All performers are volunteers.

”Ticket price is £10 and available ONLY on the door.”

WHAT HAD HAPPENED: Following the lift of an 8 day curfew in Cizre, on the 12th of September, Yusuf left his home to feed his chicken. As he walked around the back of the house, a violent explosion occurred from an unexploded bomb, the result of a military action taken during the curfew. The bomb completely destroyed Yusuf’s right hand and severely damaged his left leg. This resulted in his leg having to be amputated from below the knee. His family are unable to pay for his treatment.

Date: Sunday, 25 October 2015
Time: 7.30pm
Venue: Arcola Theatre, 24 Ashwin St, Dalston, London, E8 3DL


Değerli arkadaşlar;

Harp’i (Arp) kendine has bir stil ile çalan sanatçı Tara Jaff ile şarkıcı Suna Alan ve birbirinden yetenekli müzisyenlerin sahne alacağı YUSUF ŞIK için KÜRT MÜZİĞİ DESTEK KONSERİ’ne herkesi davet ediyoruz.

Konserin tüm geliri, Cizîr’de sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı gün bir cismin patlaması üzerine sağ eli bilekten kopan ve sol ayağı da ameliyatla dizinden kesilen ve şu anda protez el ve bacağa ihtiyacı olan 13 yasındaki Yusuf’un tedavi masraflarının karşılanması için ailesine iletilecektir.

Konser, 2 Ekim gecesi Şırnak’ta katledilen Kürt film yapımcısı, insan hakları aktivisti ve özgürlük tutkunu 24 yaşındaki Hacı Birlik’e adanmıştır.

Bilet ücretini £10 ile sınırlı tuttuk ancak kapıda iki arkadaşımızın başında duracağı ve ”BAĞIŞ KUTUSUNA” tüm arkadaşların imkanları ölçüsünde katkıda bulunması, Yusuf için yapılan bu çalışmanın amacına ulaşması açısından çok önemli.

PROGRAM:
Tara Jaff [ vokal/ harp]
Adib Rostami [kemençe]

ARA (15dak)

Suna Alan [vokal]
Salman Söbe (gitar)
Riza Koyupinar [perküsyon]
Soner Golbas (bağlama / klarnet)

***

Tarih: Pazar, 25 Ekim 2015
Saat: 7.30pm
Yer: Arcola Theatre, 24 Ashwin St, Dalston, London, E8 3DL